Zbliżająca się jesień sprawia, że pora poczynić porządki w swojej perfumowej kosmetyczce. Świeże, lekkie i delikatne zapachy warto zastąpić tymi o mocniejszych i cięższych aromatach. Na jesień idealnymi perfumami będą te wywodzące się z rodziny szyprowej. Rodzina ta jest jedną z najstarszych w branży perfumeryjnej i uważną za elegancką i luksusową. Czym się charakteryzuje?
Historia perfum szyprowych
Nazwa perfum szyprowych pochodzi od francuskie słowa chypre. W dokładnym przekładzie na język polski oznacza wyspę Cypr, leżącą na morzu Śródziemnomorskim i należącą obecnie do Włoch. Perfumy szyprowe inspirowane są jej klimatem, krajobrazami i zapachami. Pierwsze perfumy z tej rodziny zapachów wyszły z laboratorium perfumiarza Francois Coty w 1917 roku. To właśnie wtedy wyprodukował on nowe i zupełnie zaskakujące połączenie, które zachwyciło świat. Coty w stworzonym przez siebie pachnidle połączył akordy cytrusowe, nuty żywicy z Labdanum oraz piżma. Dzięki temu stworzył pachnidło, w których większość osób wyczuwa mech, drewno i las. To waśnie te armaty stały się podstawą współczesnych zapachów szyprowych. Inspirowane perfumami Coty współczesne pachnidła szyprowe w swoich składach łączą żywice, aromaty drzewne, bursztyn oraz akordy cytrusowe (najczęściej bergamotka).
Najpopularniejsze zapachy szyprowe
Szyprowe perfumy są niezwykle lubiane, szczególnie przez mężczyzn. Zapachy oparty na aromatach drzewnych i cytrusowych tworzy wiele marek. Niektóre z ich propozycji są dziś uważane za kultowe i stanowią najbardziej pożądane perfumy świata. Na tę listę wpisane zostały m.in. pierwsza wersja Miss Dior (Dior), Mitsouko (Guerlain), Paloma Picasso, Cabochard (Gres).
Najpopularniejsze perfumy szyprowe mogą mieć różną formę. Oprócz czystych wersji, akordy szypru często łączone są z aromatami owocowymi, zielonymi, skórzanymi.
Jak zmieniały się perfumy szyprowe?
Perfumy szyprowe wraz z czasem ewoluowały. Współczesne zapachy znacznie różnią się od tych pierwotnych stworzonych przez dom perfumeryjnych Coty. Zmiany wynikają przede wszystkim z uwarunkowań prawnych. Podstawą pierwszych zapachów szyprowych była mąka tarniowa, czyli mech dębowy. Niestety mimo cudownego zapachu mech dębowy jest bardzo silnym alergenem. W związku z tym Unia Europejska oraz Międzynarodowa Organizacja IFRA zdecydowała o jego wycofaniu. Przez to współczesne perfumy szyprowe pachną zupełnie inaczej niż pierwowzory. Dziś odnalezienie w pachnidłach konwencjonalnego typu szyprowego jest wręcz niemożliwe. Perfumiarze zaczęli bowiem zastępować zakazane substancje zupełnie nowymi. Mech dębowy w najnowszych odsłonach pachnideł zastępowany jest przede wszystkim akordami paczuli.